اصول و روش های بازسازی حیاط

یکی از بخش های جذاب هر خانه ای، حیاط آن می باشد. به همین دلیل، بسیاری از افراد با بازسازی حیاط خود، سعی در افزایش جذابیت خانه شان دارند. لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد، بازسازی حیاط با دردسر زیادی همراه بوده و سبب ایجاد خرابی و زباله های بسیاری می شود. ولی با آشنایی نحوه بازسازی حیاط و اصول مربوطه، میتوان در این زمینه موفق عمل نمود. چنانچه شما نیز قصد بازسازی حیاط منزل خود را دارید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟

در ادامه به طور کامل با موارد مهم و جزئیات نحوه بازسازی حیاط آشنا خواهید شد

فهرست مطالب

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم
قصد بازسازی خانه قدیمی خود را دارید؟
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

عوامل موثر در بازسازی حیاط:

ممکن است برایتان سوال مطرح شود که چه عواملی سبب نیاز حیاط خانه به بازسازی می شود. در ذیل به چند نمونه از موارد موثر در بازسازی حیاط اشاره میکنیم:

 • تخریب شدن دیوار
 • نشست ساختمان
 • سازه قدیمی
 • رطوبت مصالح ساختمانی
 • ایجاد تغییر در طراحی حیاط
 • وجود حشرات و موجودات مزاحم در حیاط

مراحل و تکنیک های بازسازی حیاط:

 معمولا کسانی که بازسازی خانه قدیمی در تهران یا شهرستان ها را انجام می دهند بازسازی حیاط را هم انجام می دهند بازسازی حیاط شامل مراحل و تکنیک های متعددی می شود‌ در ادامه به چند روش بازسازی حیاط می پردازیم که میتوانید از هر یک از این موارد، در فرایند مذکور استفاده نمایید.

 1. تغییر در ورودی حیاط
  در صورتیکه حیاط منزل شما، ورودی محسوب می شود، پس اهمیت بازسازی بیشتری نیز پیدا می کند. برای تغییر ورودی حیاط، بهتر است که از این نکات بهره ببرید استفاده از رنگ مناسب برای در و
  به کار بردن چراغ در کنار در
  استفاده از پادری
 2. سبزتر کردن حیاط بعد از بازسازی
  معمولا حیاط با سبزینگی تعریف می شود. بنابراین در فرایند بازسازی حیاط، به این نکته توجه کنید. میتوانید برای حفظ سبزینگی حیاط خود، از گل، گیاهان مختلف و درخت استفاده کنید. حفظ بصری و لذت شما در نوع استفاده از گل ها و گیاهان برای سبزینگی حیاط بسیار مهم می باشد.
 3. تعمیر دیوارها و حصارهای حیاط
  در بازسازی حیاط، تعمیر دیوار و حصارها را فراموش نکنید. دیوار یا حصاری که حیاط شما را پوشانده است، پس از مدت زمان مشخصی در طی قرارگیری در معرض آب و هوا به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می کند. هر چقدر که حصار و دیوارهای حیاطتان تمیزتر و زیباتر باشند، مسلما جلوه زیبایی به حیاط خواهند داد.
 4. ساختن حیاط چند منظوره
  در بازسازی حیاط، به چند منظوره کردن آن نیز توجه کنید. به طور مثال، قسمتی از حیاط را برای نشستن، بخشی را برای سبزینگی، قسمت دیگری را برای بازی بچه ها و… اختصاص دهید.
 5. مناسب سازی کفپوش های حیاط
  ایمنی از جمله دیگر تکنیک های مهم در فرایند بازسازی حیاط محسوب می شود. انتخاب و استفاده از متریال های مناسب در این زمینه بسیار مهم می باشد. برای مناسب سازی کفپوش های حیاط و ایمن سازی، میتوانید کارهایی مانند سنگ چین کردن مسیر ورودی به کار بردن کفپوش چمن تعبیه سیستم های آبیاری مناسب و… را انجام دهید
 6. نورپردازی صحیح حیاط
  نورپردازی صحیح در بازسازی حیاط، هم جنبه زیبایی و هم جنبه ایمنی دارد. برای این کار، از ایجاد فضای کور در حیاط خودداری نموده و چراغ های مناسبی را در قسمت های مختلف آن تعبیه کنید. نورپردازی صحیح نه تنها موجب افزایش ایمنی شده، بلکه سبب لذت بردن از فضای حیاط در شبانه روز می شود.
 7. استفاده از آلاچیق در بازسازی حیاط
  یک گزینه مهم در بازسازی حیاط که سبب افزایش زیبایی و صمیمیت در آن می شود، استفاده از آلاچیق است. جنس آلاچیق از فلز، شیشه، چوب، پلاستیک و… می باشد. بنابراین شما میتوانید مطابق با ابعاد و طراحی حیاط منزلتان، سبک مناسبی از آن را استفاده کنید.

مراحل و تکنیک های بازسازی حیاط

توصیه های مهم در بازسازی حیاط:

در قسمت بالا، به فرآیندهای بازسازی حیاط اشاره نمودیم. در این بخش قصد داریم به چند نکته و توصیه مهم در این زمینه بپردازیم که با توجه به آنها، میتوانید در این زمینه موفق تر عمل کنید‌.

استفاده از مواد و تجهیزات مرغوب:

در بازسازی حیاط، از مواد و وسایل مرغوب استفاده کنید. در اینصورت علاوه بر عدم نیاز به خرید دوباره، شما را از پرداخت هزینه های اضافی نیز معاف می کند.
به کارگیری تجهیزات کاربردی: یک نکته مهم در زمینه بازسازی حیاط، عدم استفاده از وسایل و تجهیزات زیاد است. زیرا سبب کوچک نشان دادن حیاط خانه می شود. پس از وسایل ضروری و کاربردی در طراحی حیاط استفاده کنید.
استفاده از تجربه و راهنمایی های متخصص:

قبل از شروع بازسازی حیاط، از یک فرد متخصص کمک بگیرید. دانش و تخصص این افراد، شما را در ساخت طراحی مدنظرتان موفق می کند.

توصیه های مهم در بازسازی حیاط

سخن پایانی:

امروزه طراحی و بازسازی حیاط به دلیل وجود متریال و تجهیزات باکیفیت و کاربردی، به بهترین شیوه انجام می شود. بنابراین افراد میتوانند فرایند بازسازی حیاط خانه خود را در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل انجام دهند. البته برای موفقیت در این زمینه، بایستی به یکسری از اصول و نکات مهم توجه نموده و از متخصصان مربوطه کمک گرفت. ما در این مقاله سعی نمودیم که مطالب مفیدی را در خصوص بازسازی حیاط ارائه دهیم. امیدواریم که اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نموده باشید.

سوالات متداول

 برای بازسازی حیاط و طراحی های مربوطه، ممکن است که از ایده های بسیاری استفاده شود. ولی مهمترین و پرطرفدارترین آنها شامل به کاربردن کفپوش مناسب، استفاده از آلاچیق، طراحی آبنما و… می شود‌‌.

برای بازسازی خانه با هزینه کم، ابتدا اولویت ها را در نظر بگیرید. پس برای این کار، به نیاز خانه و میزان بودجه خود توجه کنید. سپس نیازهای خانه را اولویت بندی کرده و مهمترین آنها را اجرا کنید.

هزینه بازسازی حیاط متفاوت می باشد و نمیتوان نرخ ثابتی برای تمامی موارد در نظر گرفت. زیرا ابعاد حیاط هر خانه ای متفاوت بوده و تجهیزات و پلن هایی که در این زمینه به کار می برند نیز مختلف می باشد. بنابراین هزینه بازسازی حیاط به تجهیزات و پلن های به کار گرفته شده در آن بستگی دارد. همچنین برخی از افراد اقدام به تعمیر بعضی از قسمت های حیاط می کنند که این مورد نیز در میزان هزینه، تاثیر دارد.

Rate this post