بازسازی و دکوراسیون داخلی

امروزه جلوه و زیبایی های ساختمان اهمیت بسیار زیادی پیدا کردند همانطور که نمای بیرونی ساختمان مهم است و باید زیبا باشد نمای داخل ساختمان و مخصوصا دکوراسیون داخلی در زیبایی ساختمان اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا بیشتر توجه ها روی فضای داخلی خانه است و افراد بیشتر زمان خود را داخل خانه می گذارنند برای طراحی یک دکوراسیون داخلی جذاب باید خیلی دقت داشته باشید که بهترین شرکت را در این زمینه انتخاب کنید اگر که از فضای دکوراسیون داخلی خود خسته شده اید و دوست دارید که فضای جدید و زیبا تری را تجربه کنید می توانید از خدمات بازسازی و دکوراسیون داخلی هوما استفاده کنید.

نیاز به بازسازی و دکوراسیون داخلی دارید؟
مشاوران ما شما را راهنمایی می کنند

با هوما بیشتر آشنا شوید

برند تجاری هومـــــــــا فعالت خود را از سال 1398 در زمینه ی معماری و دکوراسیون داخی ، مهندسی معماری و بازسازی انواع ساختمان های تجاری و مسکونی و اداری و درمانی آغاز کرده است. شرکت ما با بهره مندی از نیرو های متخصص و با تجربه و کار بلد در زمینه ی پروژه های بازسازی ساختمان و خانه و مغازه و بازسازی و دکوراسیون داخلی موفقیت های زیادی در این زمینه کسب کرده است و نتیجه ی این موفقیت رضایت و اعتماد مشتریان به هوما است.

دکوراسیون داخلی چیست ؟

دکوراسیون داخلی و دیزاین فضای معماری، به عنوان یک هنر و خلق فضایی زیبا و توام با آرامش و آسایش بشمار می‌آید. این هنر تنها مربوط به خانه نخواهد شد بلکه در تمامی مکان‌های مسکونی، اداری، تجاری و … از دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند تا محیطی زیبا، جذاب و مناسب را خلق کنند. دکوراسیون داخلی با زندگی روزمره انسان سر و کار دارد و می‌تواند تاثیر بسزایی بر آرامش روانی افراد داشته باشد. بنابراین به عنوان یک هنر و علم مهندسی فضا باید به دکوراسیون داخلی نگاه شود.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که فضای دکور شده، تنها به معنای آرام بودن و چیدمان مبلمان نیست! بلکه در این فضا باید زیبایی، نظم و تعلق خاطر نیز وجود داشته باشد. به همین دلیل است که تحلیل دکوراسیون داخلی انجام می‌شود تا سبک دکوراسیون مناسب، وسایل و لوازم کاربردی، نوع چیدمان و … به خوبی مشخص گردد.

باید اشاره شود که در طراحی و دکوراسیون داخلی، به هویت مخاطب، درخواست‌های او، روحیات و خلقیات مخاطب، سلیقه ایشان و …. توجه بسزایی می‌شود. در نهایت دکوراتور با استفاده از اصول زیبایی شناسی، جنبه‌های معنوی و روانی مخاطب خود، فضای مورد نظر را بگونه‌ای طراحی نماید که ‌با روحیه مخاطب سازگار بوده و همچنین زیبایی بی‌نظیری داشته باشد.

نکات مربوط به دکوراسیون داخلی:

دکوراسیون داخلی یک هنر و علم مهندسی فضا است که به دکور کردن و هماهنگ سازی طراحی شده، به منظور به جلوه درآوردن رنگ‌ها، و اشیا مربوط به خانه یا ساختمان به صورت کاملا هنرمندانه می‌پردازد. در دکوراسیون داخلی نکات بسیاری وجود دارد که در  مقاله نکات برجسته در بازسازی و دکوراسیون داخلی به طور کامل به آن پرداخته ایم و در زیر هم به مهم ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • توجه به عناصر اصلی دکوارسیون داخلی : به صورت کلی دکوراسیون داخلی شامل عناصر مختلفی مانند فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت و الگو می‌باشد که هر کدام از آن‌ها تعریف خاص خود را دارد. تمامی این عناصر در زیبایی انتهای کار تاثیر گذار است. در واقع توجه به عناصر اصلی دکوراسیون داخلی در کنار هم، می‌تواند فضایی توام با آرامش و زیبا را پدید آورد. 
 • در نظر گرفتن نقطه کانونی : یکی دیگر از نکات مهم در دکوراسیون داخلی، در نظر گرفتن نقطه کانونی فضای مورد نظر است. در واقع شما نباید همه وسایل و اجزایی که در دکوراسیون یک بخش استفاده می‌کنید، با یکدیگر هماهنگی داشته باشد و یک محیط خسته کننده را ایجاد کند. بلکه باید یک بخش را به عنوان نقطه کانونی باید انتخاب کرده و وسایل دیگر را دور آن بچینید.
 • حفظ تعادل در چیدمان و انتخاب وسایل : تعادل یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول و نکات در علم دکوراسیون داخلی است که  درک اطلاعات محیط را برای ما آسان‌تر می‌نماید تا بدین صورت ما انسان‌ها در محیط مورد نظر آرامش کافی را داشته باشیم.  به صورت کلی تعادل در دکوراسیون داخلی به تعادل متقارن، تعادل نامتقارن و تعادل شعاعی تقسیم بندی می‌شود.
 • رعایت ریتم در دکوراسیون داخلی : رعایت ریتم در فضا و ایجاد آن، باعث می‌شود که چشم در سرتاسر فضای مورد نظر حرکت نماید و اطلاعات موجود در فضا را دریافت و پردازش کند. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که ریتم با تکرار عناصر در فضا، اجزای آن را به یکدیگر پیوند خواهد داد و به آن ظاهری بسیار جذاب و پویا می‌بخشد.
 • تناسب در وسایل و عناصر داخلی : به طور قطع یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول و معیار در دکوراسیون داخای، رعایت تناسب میان وسایل و طرح‌های بکار رفته در فضا است. به عنوان مثال بهتر است که از مبلمان و اثاثیه بزرگ در اتاق کوچک و از مبلمان و اثاثیه کوچک در فضای بزرگ استفاده نکنید.
 • توجه به نور پردازی محیط و رنگ‌های بکار رفته در آن : نورپردازی اصول خاص خود را دارد و باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. در واقع برای یک نور پردازی اصولی در فضای مورد نظر خود باید از سه لایه نور محیطی، نور وظیفه‌ای و نور تاکیدی استفاده کنید. همچنین باید اشاره شود که انتخاب رنگ مناسب برای محیط بسیار مهم است. برای انجام این کار بهتر است که از روانشناسی رنگ‌ها استفاده شود.

چرا خانه به بازسازی نیاز دارد؟

بازسازی و مرمت منازل و بناهای مختلف همان فعالیت‌هایی است که مهندسان و متخصصان بر روی یک سازه انجام می‌دهند تا عمر آن سازه را افزایش داده و با انجام تعمیرات در آن به حفظ و ماندگاری آن بنا کمک می‌کند. بسیاری از خانه‌هایی سال ساخت بالایی دارند، به دلیل کهولت در سن ساختمان و همچنین متریال مورد استفاده در آن‌ها، به بازسازی نیاز خواهند داشت. زیرا با استفاده از بازسازی منزل؛ می‌توان استفاده بهتری از زیربنای مفید ساختمان داشت. بسیاری از کشورها در سرتاسر دنیا به جای ساخت مجدد خانه‌ها، سعی بر بازسازی و حفظ خانه‌های قدیمی را دارند.

از جمله دلایل اصلی بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه به شرح زیر است:

 1. برخورداری از فضای بیشتر
 2. افزایش طول عمر خانه و وسایل آن
 3. بهبود کیفیت محیط با تغییر دکوراسیون آن
 4. ایجاد تنوع در ظاهر دیوار، سقف و نمای ساختمان
 5. افزایش عملکرد تاسیسات ساختمان
 6. برخورداری از امکانات و تجهیزات سرمایشی وگرمایشی جدید
 7. افزایش مقاومت سازه و …     

در بازسازی و نوسازی، باید اصول مهندسی در هر مقطع بازسازی و دکوراسیون داخلی، به درستی رعایت شود. در غیر این صورت خانه یا منزل مورد نظر به درستی بازسازی نخواهد شد و به عبارتی دیگر انجام این فرآیند تاثیر خاصی بر افزایش طول عمر خانه و زیبایی آن نخواهد داشت.

تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی چیست؟

برای رفع مشکلات خانه و ساختمانی که در آن زندگی می کنید، ابتدا باید نیازهای آن را برای بهتر شدن پیدا نمایید. هم با بازسازی خانه و هم با تغییر دکوراسیون می توان راحتی و آسایش را در خانه فراهم آورد اما اینکه کدام نیاز خانه شما است مهم است. در این مطلب برای آشنایی بیشتر با مفهوم بازسازی و دکوراسیون داخلی به تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی می پردازیم. 

در بازسازی و تعمیر و مرمت قسمت های فرسوده پرداخته می شود. گاهی بازسازی فقط با تعمیر  مرمت در قسمت های فرسوده ختم نمی شود و باید تغییراتی اساسی در ساختار ساختمان و با خانه صورت گیرد. در دکوراسیون داخلی بیشتر به چیدمان و تزئینات داخلی ساختمان و خانه پرداخته می شود و کار ساده تر و بی دردسرتری نسبت به بازسازی خانه است. در ادامه از تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی بیشتر خواهیم گفت.

 • اضافه شدن المان های دکوری در دکوراسیون داخلی : از تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی می توان به این مورد اشاره داشت که در طراحی داخلی و بازسازی و دکوراسیون داخلی، مواردی که ارزش فنی و زیبایی بصری برای داخل خانه دارند، اضافه می شوند و گاهی با همان وسایل چیدمان متفاوت تری صورت می گیرد. پس در دکوراسیون داخلی ایتم هایی به فضای مورد نظر ما اضافه می شود که در بازسازی اینگونه نیست. اگر تعمیرات و تعویض المان ها و متریال ساختمانی صورت گیرد و کار تخریب و ساختن باشد، بازسازی خانه است. در این حالت مورد دکوری به فضا اضافه نمی شود. در واقع فقط تعمیرات و بازسازی صورت می گیرد.

اضافه شدن المان های دکوری در دکوراسیون داخلی

 • شیوه کار در بازسازی و دکوراسیون داخلی : از مهم ترین تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی شیوه کار پروژه و دقت و طرز اجرا در ان ها است. هر دو به دقت و شیوه کاری و روند کاری خود نیاز دارند اما در بازسازی ساختمان کار پیچیده تر است و گاهی به تخصص فنی بالا نیاز است تا از صدمات مالی و جانی پیشگیری شود.

شیوه کار در بازسازی و دکوراسیون داخلی

 • مجوز شهرداری برای بازسازی ساختمان : از تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی می توان به مورد مجوز شهرداری اشاره داشت. برای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی به مجوز شهرداری نیازی نیست، در صورتی که برای بازسازی خانه در بسیاری موارد به مجوز شهرداری نیاز است. بازسازی ساختمان در چهارچوب قوانین مشخص شده باید انجام گردد. برای دکوراسیون داخلی محدودیتی وجود ندارد.
 • هزینه بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی : از دیگر تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی می توان به تفاوت قیمت در کار اشاره داشت. دکوراسیون داخلی را می توان زیر مجموعه ای از بازسازی خانه دانست که هزینه کم تری نسبت به پروژه بزرگتری چون بازسازی خانه خواهد داشت. البته که نوع کار و متریال استفاده شده و نیروی متخصص هم تاثیرگذار است. 
 • تفاوت متریال در بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی : در پروژه های بازسازی از متریال های ساختمانی استفاده می شود اما در دکوراسیون داخلی از متریال لوکس و خاصی استفاده می شود. معمولا از چوب و استیل و سنگ و سرامیک در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. بسیاری از المان هایی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، پیش ساخته هستند و از قبل طراحی و ساخته شده اند و فقط در محل مورد نظر قرار می گیرند. این مورد هم از تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی است که بسیار حائز اهمیت است.

تفاوت متریال در بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی

رضایت کارفرما از پروژه و هدف او از پروژه دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی می توان سبک داخلی و چیدمان وسایل را تغییر داد. در این حالت کارفرما دوست دارد، فضای داخلی تغییراتی از لحاظ بصری و زیبایی داشته باشد و اصول دکوراسیون داخلی در ان رعایت شود. در صورتی که در بازسازی نیت کارفرما تعمیر و تعویض ایتم های فرسوده در خانه است. وقتی ساختمان و خانه شما نیاز به تعمیرات اساسی دارد با تغییرات دکوراسیون داخلی، مشکل بر طرف نخواهد شد و پروژه موفقی نخواهد شد.

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان چیست؟

خوب است که حال درباره تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی شرح دادیم به تفاوت بازسازی و نوسازی هم پرداخته شود. در بازسازی خانه تعمیرات و تغییرات اساسی در ساختار بنا انجام می شود در صورتی که در نوسازی، بنا و ظاهر ان مورد نظر است و در پروژه برای نو شدن اقدام می شود. در نوسازی، دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی هم مطرح است و در دستور کار پروژه قرار می گیرد. بیشتر پروژه های نوسازی در داخل ساختمان انجام می شود.

تفاوت در نیروی متخصص برای بازسازی و دکوراسیون خانه

از مهم ترین مواردی که باید در انجام پروژه های بازسازی و دکوراسیون داخلی انجام شود این است که در هر پروژه از نیروی متخصص خود استفاده شود. کار بازسازی با دکوراسیون داخلی تفاوت دارد و افرادی که برای این دو پروژه به کار گرفته می شوند، مهارت و تخصص متفاوتی باید داشته باشند.

برای تفهیم بهتر این موضوع می توان اینگونه بازگو کرد که؛ نقاشی که در پروژههای بازسازی کار کرده است، کیفیت کار متفاوتی نسبت به نقاشی که برای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی کار کرده، دارد. پس این مورد هم از موارد مهم در تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی است که باید در نظر گرفته شود.

مزیت بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان باعث حفظ بنا و بیشتر شدن طول عمر ان می شود. باعث راحتی زندگی و ارامش بیشتر خواهد شد. در بازسازی خانه، فضای بیشتری ایجاد می شود و سعی بر کاهش هزینه های مصرف انرژی است. از دیگر مزیت های بازسازی خانه می توان موارد زیر را نام برد.

 • تغییر نقشه بر اساس نیاز افراد خانه و کارفرما
 • افزایش کارایی در بیشتر قسمت های خانه و بهینه سازی آن
 • زیبایی بیرونی و درونی خانه را شامل خواهد شد.

 

سخن نهایی :

اگر برای کار بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی نیاز به یک شرکت بازسازی ساختمان با افراد مجرب و متخصص دارید تا اصول مهم در تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی را در پروژه رعایت کنند. مجموعه فنی و مهندسی هوما 360 از بهترین متخصصین را برای مشاوره و راهنمایی شما و انجام پروژه های ساختمانی و طراحی جمع آوری نموده است.

سوالات متداول درباره بازسازی و دکوراسیون داخلی

تفاوت هزینه در پروژه بازسازی و دکوراسیون داخلی بستگی به نوع کار و مقدار کار و متریال استفاده شده و تخصص نیروها بستگی دارد.

خیر. از مهم ترین اشتباهات در انجام این دو پروژه این است که برای هر کدام از نیروی متخصص خود استفاده نشود. هر شاخه دارای نیروی متخصص مربوط به خود است.

وقتی که کارفرما هدفش  اصلاح شرایط موجود فضا برای تعمیر، تعویض و ترمیم قسمت های مختلف خانه و ساختمان است باید بازسازی خانه انجام شود.

4.7/5 - (59 امتیاز)