بازسازی خانه قدیمی در تهران

بازسازی خانه قدیمی یک فرآیند جذاب و مهم در عرصه معماری و ساختمان‌سازی است. این فرآیند به تجدید نظر در ساختار، طراحی، و کاربری خانه‌های قدیمی اختصاص دارد تا آنها به ساختمان‌های مدرن و به‌روز تبدیل شوند. بازسازی خانه‌های قدیمی علاوه بر حفظ میراث فرهنگی و تاریخی، امکان بهره‌برداری بهینه از فضاها و افزایش ارزش ملک را فراهم می‌کند. در طی این فرآیند، معمولاً ساختمان قدیمی از نظر ساختاری و تجهیزات به کار رفته در آن بازسازی می‌شود. این ممکن است شامل تعمیر و تقویت بنا، بهبود سیستم‌های مکانیکی و برقی، تغییر کاربری از مسکونی به تجاری یا معنوی، و به‌روزرسانی طراحی داخلی و خارجی شود. همچنین، در فرآیند بازسازی خانه قدیمی در تهران معمولاً تلاش می‌شود تا اصول معماری مدرن و بهینه‌سازی انرژی در طراحی و اجرا معدود شوند.

در ادامه با چه مطالبی آشنا می شویم ؟

در ادامه با تمامی مراحل بازسازی خانه قدیمی ، هزینه ها و هر مطلبی که بازسازی خانه قدیمی مربوط باشد آشنا می شوید.

فهرست مطالب

در ادامه با چه مطالبی آشنا می شویم ؟
نیاز به بازسازی خانه قدیمی خود دارید؟
مشاوران ما شما را راهنمایی می کنند

با هوما بیشتر آشنا بشید

 هومـــــــــا فعالیت خود را در زمینه مهندسی، معماری داخلی و بازسازی مجتمع های مسکونی، درمانی، اداری و تجاری و تمامی موارد مربوط به بازسازی و مهندسی ساختمان ها در سال ۱۳۹۸ آغاز کرده است.

هوما توانسته است با بهره مندی از نیروی انسانی متخصص و خلاق و تجربه بالای مدیران خود در طراحی و اجرای پروژه های بازسازی ساختمان ، بازسازی خانه قدیمی ، بازی سازی مغازه قدیمی ، بازسازی و دکوراسیون داخلی و … کارنامه ای درخشان از تلفیق هنر و مهندسی برای خود ایجاد نماید و دستاورد این مهم اعتماد و اعتقاد مشتریان به هومـــــــــا است که راه طولانی برای نیل به آن طی کرده است

منظور از بازسازی خانه قدیمی در تهران چیست

در بازسازی خانه اسکلت کلی ساختمان تغییر نمی یابد ولی تغییرات ناشی از آن، سبب افزایش طول عمر سازه و ماندگاری بالای آن می شود. در واقع بازسازی خانه دربردارنده دوباره سازی ساختمان نیز می شود. به طور کلی، این امر انواع مختلفی از جمله تغییر در فضای داخلی خانه، تغییر در تاسیسات خانه، برطرف نمودن مشکل فرسودگی خانه و… را دارد. در بازسازی و دوباره سازی ساختمان، ممکن است هر چیزی که به تعمیر جدی نیاز داشته باشد، مورد هدف قرار بگیرد.

منظور از بازسازی خانه چیست

مزایای بازسازی خانه قدیمی در تهران چیست

مزایا و کارایی های منحصر به فرد بازسازی خانه، سبب شده است تا بسیاری از افراد آن را در خانه و ساختمان خود اجرا کنند‌. از جمله مزایای آن، شامل موارد زیر می شود:

 • در مقایسه با خرید و تعویض خانه، هزینه کمتری دارد.
 • کاربردهای زیادی را به بخش های مختلف خانه اختصاص می دهد.
 • در محیط خانه، تنوع و زیبایی را ایجاد می کند.
 • بازسازی خانه، سبب مدرن سازی و بروزرسانی قسمت های مختلف خانه می شود.
 • علاوه بر موارد مذکور، مقاوم سازی ساختمان را به همراه دارد.
 • از طراحی های جدیدی بهره می گیرد.

مزایای مذکور سبب شده است که افراد به جای خرید خانه جدید و طی نمودن فرآیندی پرهزینه، روش بازسازی خانه را انتخاب نمایند که با هزینه ای معقول، میتوان به محیطی دلخواه دست یافت.

مزایای بازسازی خانه چیست

مدت زمان فرآیند بازسازی خانه قدیمی

فرایند بازسازی خانه بایستی توسط افراد متخصص صورت بگیرد‌. در غیر اینصورت امکان دارد که این فرآیند ماه ها طول بکشد و اتلاف هزینه، وقت و نارضایتی مشتری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل توصیه میکنیم که برای بازسازی ساختمانتان از افراد متعهد و متخصص در این زمینه استفاده کنید. به طور کلی، مدت زمان بازسازی خانه به عوامل بسیاری بستگی دارد که در ادامه به بیان چند مورد از آنها می پردازیم:

 • متراژ و مساحت خانه
 • وسعت بازسازی خانه
 • میزان بودجه شما
 • موقعیت جغرافیای محل مد نظر
 • نوع شرکت خدمات بازسازی خانه

مدت زمان فرآیند بازسازی خانه

مراحل روند بازسازی خانه قدیمی در تهران

بازسازی خانه شامل مراحل مختلفی می شود که پس از طی این مراحل، میتوان گفت که فرایند بازسازی منزل شما به اتمام رسیده است. به طور کلی، مراحل و اصول بازسازی خانه، شامل موارد زیر می شود که در ادامه به توضیح هر یک، خواهیم پرداخت.

 • تعیین بخش هایی که به بازسازی نیاز دارند :  اولین گام در بازسازی خانه، تعیین بخش هایی است که به این امر نیاز دارند. برای این کار، نیازها و کمبودهای منزل خود را بررسی کنید. این مورد به همکاری ساکنین خانه و بررسی بخش های مختلف خانه دارد.
 • مرحله دوم: چک لیست بازسازی خانه : مرحله بعدی در فرایند بازسازی خانه، چک لیست بخش های جدیدی است که قصد افزودن آنها به منزل خود را دارید‌. به طور مثال:
 1. استفاده از درب و پنجره های ضد سرقت
 2. استفاده از کاغذ دیواری در دیوارهای خانه
 3. مشخص کردن نوع کف پوش جدید
 4. به کار بردن اجزای ضروری آشپزخانه مانند هود، فر، شیرآلات جدید، کابینت ها و…
 5. تغییر شیرآلات سرویس بهداشتی و حمام
 • کمک گرفتن افراد متخصص در زمینه بازسازی خانه : برای پیشبرد فرایند بازسازی خانه به صورت سریع و ماهرانه، بایستی از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. امروزه شرکت ها و افراد بسیاری در امر بازسازی منزل فعالیت می کنند ولی همگی آنها از تخصص و مهارت لازم در این زمینه برخوردار نمی باشند‌. به همین دلیل توصیه میکنیم که برای بازسازی خانه خود با به صرفه ترین و مطمئن ترین راه ممکن، از شرکت های معتبر کمک بگیرید.
 • برآورد هزینه های بازسازی خانه : پس از طی مراحل بالا و انجام مشورت های لازم، نوبت برآورد هزینه ها می شود. هزینه های بازسازی خانه بر اساس تعمیرات و تغییراتی که در خانه به وجود خواهد آمد، مشخص می شود. مدیریت هزینه ها در این فرایند از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. زیرا یکی از دلایلی که افراد به بازسازی خانه روی می آورند، هزینه های به صرفه تر آن در مقایسه با خرید خانه جدید می باشد.

مراحل روند بازسازی خانه

نکات مهم در عقد قرارداد بازسازی خانه قدیمی در تهران

برای عقد قرارداد بازسازی خانه، بایستی به یکسری نکات توجه نمود. از جمله:

 • تعیین کردن تمامی جزئیات بازسازی به صورت کتبی
 • ذکر نمودن مصالح و متریال لازم برای بازسازی در قرارداد
 • برآورد تمامی هزینه های بازسازی خانه
 • مشخص نمودن تاریخ شروع کار، زمان تحویل، تاریخ انجام مراحل، مدت زمان انجام هر یک از مراحل و…

مراحل اولیه بازسازی خانه

برای شروع بازسازی خانه خود باید اول آنالیز اولیه خانه تان انجام شود و سپس طبق اولویت هایی که در نظر گرفته می شود بازسازی شروع شود مهم ترین مراحل بازسازی خانه به صورت زیر است : 

 • میزان بودجه تان را مشخص کنید
 • با یک شرکت حرفه ای و کار بلد ارتباط بگیرید
 • نواحی که نیاز به بازسازی دارند را با شرکت در میان بگذارید
 • مجوز های بازسازی خانه تان را بگیرید
 • عملیات تخریب را شروع کنید
 • با مشورت و همراهی شرکت بازسازی خانه عملیات بازسازی تان را به پایان برسانید

 

مشاوره از شرکت ها برای بازسازی خانه قدیمی

ابتدا باید قبل از بازسازی خانه مطمئن شوید که بازسازی خانه شما به نفع شما است و آیا ساختمان ارزش بازسازی را دارد یا خیر؟

اگر بنا و اسکلت خانه در طول زمان مشکل پیدا کرده است و یا سقف خانه از نوع طاق قدیمی است، ممکن است کار بازسازی خانه با مشکل رو به رو شود و حتی خطرات جانی  مالی در پی داشته باشد. پس برای بازسازی خانه های قدیمی در تهران حتما باید با متخصص و کارشناس مشورت شود و مشاوره داشته باشید.

بهتر است برای بازسازی خانه با شرکت های باتجربه مشاوره داشته باشید تا ساختمان و خانه شما از منظر سازه ای مورد بررسی قرار گیرد. مشاوران و مهندسان باتجربه هوما360 آماده ارائه خدمات و نظرات کارشناسی خود در ارتباط با بازسازی خانه قدیمی می باشند.

مرحله تخریب بازسازی خانه قدیمی

مرحله تخریب از مهم ترین و سخت ترین مراحل بازسازی خانه های قدیمی در تهران است. این مرحله پر خطر است و باید زیر نظر کارشناس و مهندس مربوطه انجام گردد تا خطر جانی در پی نداشته باشد. برای جلوگیری از خسارات مالی و جانی حتما از تیم باتجربه در تخریب خانه خود استفاده نمایید.

تخریب و بازسازی خانه قدیمی

قبل و بعد بازسازی خانه قدیمی

مرحله ساخت در بازسازی خانه

از مهم ترین نکات و موارد در بازسازی خانه های قدیمی در تهران این است که در مرحله ساخت، به خواست و نظر کارفرما توجه نمود. باید کار را بر اساس نیاز افراد خانه انجام داد. اما نظرات کارشناسی متخصصین امر را هم باید توجه نمایید. مثلا به جای اضافه کردن دیوار می توان از دیوارهای پیش ساخته استفاده نمود که هم خطر کمتر و هم دردسر کمتری دارند و سلب اسایش از افراد خانه نمی شود.

گچ کاری و سقف کاذب در بازسازی خانه

در برخی از بازسازی ها به گچ کاری نیاز می شود که بید از بهترین و مرغوب ترین گچ برای این کار استفاده شود. به دلیل انکه اعضا جدید، بیشتر در معرض دید قرار خواهند گرفت حتما باید در گچ کاری دقت و وسواس به خرج داد. در ایجاد سقف کاذب هم می توان با توجه به نظر کارفرما از انواع سقف کاذب چون سقف کناف استفاده نمود.

کف سازی در بازسازی خانه قدیمی

در بازسازی خانه های قدیمی در تهران باید کف سازی هم در بازسازی خانه انجام گردد. هر نوع کف برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب بهترین کفپوش خانه می توانید از نظرات کارشناسان هوما360 بهره مند باشید.

رنگ دیوارها و سقف در بازسازی ساختمان قدیمی

از دیگر مراحل بازسازی خانه های قدیمی در تهران رنگ آمیزی سقف و دیوارها است. انتخاب رنگ بر اساس نظر کارفرما و دکوراسیون و سبک خانه می باشد.

هزینه بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه های قدیمی در تهران حتما هزینه های زیادی دارد و اما نسبت به ساخت آن این هزینه بسیار کم تر است. البته که برای براورد هزینه، نظر و خواسته مشتری هدف است و باید مد نظر قرار گیرد. برای اینکه کم ترین هزینه برای بازسازی خانه خود داشته باشید، حتما از شرکت های معتبر در امر بازسازی مشاوره و درخواست نمایید تا با استفاده از تجربه و دانش خود پروژه را در کم ترین زمان و باکیفیت ترین کار تحویل نمایند.

هزینه بازسازی خانه های قدیمی

تیم هوما در حال بازسازی خانه قدیمی

عواملی چون سال ساخت بنا، متراژ و مساحت کل و هدف بازسازی، در تعیین هزینه بازسازی خانه دخیل هستند. نوع خدمات و متریال استفاده شده هم در هزینه های بازسازی تاثیر دارند. برای تعیین هزینه بازسازی خانه های قدیمی در تهران باید کارشناس از محل دیدن کند تا قیمت نهایی برای بازسازی خانه اعلام گردد.

بازسازی خانه های قدیمی با کم ترین هزینه

همان طور که در بالا اشاره شد، برای بازسازی خانه قدیمی هزینه بیشتری لازم است. اما می توان با استفاده از تیم حرفه ای و متخصص از هزینه ها کاست. مشاوره در انتخاب متریال با قیمت مناسب و سرعت کار پروژه و استفاده از افراد حرفه ای می توان هزینه ها را کاهش داد.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک

بازسازی خانه های قدیمی با کم ترین هزینه

در نهایت

برای بازسازی خانه های قدیمی در تهران می توان تمام قسمت ها را از درب ورودی تا داخل خانه را بازسازی و تعمیر نمود. پس باید تیمی حرفه ای در امر طراحی و دکوراسیون و نمای ساختمان و محوطه فضای سبز و حیاط، این پروژه را به دست بگیرد. می توانید به تیم کامل و حرفه ای و متخصص هوما 360 در امر بازسازی خانه اعتماد نمایید.

سوالات متدوال بازسازی خانه قدیمی

متراژ خانه، سال ساخت بنا و قدیمی بودن آن و سبک انتخابی برای بازسازی و انتخاب و نوع مصالح، در هزینه بازسازی خانه اثر گذار هستند.

پس از گذشت زمان بافت خانه ها فرسوده شده که هم از نظر ظاهری و هم فنی نیاز به بازسازی وجود دارد. اگر خانه قدیمی قابل بازسازی باشد، هزینه ای کم تر در قبال ساخت و ساز دارد.

با انتخاب تیم حرفه ای و باتجربه چون هوما360 در امر بازسازی خانه قدیمی می توان هزینه ها را تا حدود زیادی کاهش داد.